زیرسیستم های چند رسانه ای مبتنی بر IMS ) IP)

1- مقدمه

اینتـــرنت راه ارتباطـــات را تغییر داد . استفاده از پست الکترونیکی (e – mail ) ، تور جهان گستر (WWW ) ، پیام بلادرنگ (IM ) بطور نمایشی همراه با افزایش مشترکین افزایش یافته است . نیازهای اینترنت تلفنی ، به تقاضای عظیمی تبدیل شده است و تمامی اپراتورها مجبور به پذیرفتن این وضعیت شده­اند. با تلفن سلولی ، وسیله­ای کوچک (موبایل) ، شخص می­تواند به هرجا و هروقت زنگ بزند و همه به او زنگ بزنند . حال موبایل فقط برای تماس تلفنی مورد استفاده قرار نمی­گیرد ، بلکه عمل انتقال پیام با استفاده از سرویس پیام کوتاه (SMS ) و اکنــــون ، سرویس پیام دهی چند رسانـــه ای (MMS ) به خدمات آن اضافه شده‌اند .

3GPP استانداردی برای مفهوم مخابرات آینده که به هدف یکپارچه سازی دو فن­آوری ، سیستم جهانی برای ارتباط سیار (GSM) شبکه سلولی و اینترنت می­باشد.روش IMS یکپارچگی این سرویس­ها به یک روش واحد ، براساس پروتکل اینترنت ، در شبکه­های با ساختار دستیابی باز ، استقلال فن­آوری دستیابی اساسی ، در میان ابزارهای مختلف ، بصورت همزمان میباشد . این رؤیای شبکه های 3G است که نرم افزارهای همزمان چند رسانه­ای را بصورت بی­سیم فراتر از هر مرزی تأمین می­کند . در آینده شخص می­تواند با موبایل 3G با دوست خود مکالمه کند و همزمان دوست او از کامپیوتر خود در یک کافه به یک LAN بی سیم (WLAN ) متصل است و در حین مکالمه e – mail خود را می­گشاید یا به صفحات وب نیز سرمی­زند .

آنها می­توانند مکالمه دو نفره خود را به یک کنفرانس چند رسانه­ای توسط زدن دکمه صحبت کردن که شامل اشخاص دیگر است ، تبدیل کنند . این بخشی از آینده ارتباطات است که توسط IMS قابل تحقق می­باشد .

سه دلیل عمده وجود دارد که چرا ما نیاز به برقراری IMS داریم . اولین آن­ها ، این است که IMS می­تواند تمامی انواع مستقل ارتباطات را از هر نوع رسانه­ای گرد هم جمع سازد . در آینده مردم می­توانند از هر وسیله ای برای اتصال به وسیله دیگر استفاده کنند . دلیل دوم کیفیت سرویس (QOS ) می­باشد . IMS تعیین می­کند که چه نوع سرویسی استفاده شده است و پهنای باند مناسب آن بسته به سرویس موردنظر تأمین می­گردد.دلیل سوم مفهوم شارژینگ می­باشد . با IMS تأمین کننده میتواند روش شارژینگ متفاوت براساس سرویس بسازد .

در آینده ، IMS نه تنها به سوی یکپارچه سازی سرویس­ها ، بلکه به سمت یکپارچه سازی تمامی شبکه­های ارتباطی به یک شبکه جهانی می­رود . مؤسسه استانداردسازی مخابراتی اروپا 1(ETSI) یک گروه اصلی به منظور پیشبرد استاندارد­های شبکه نسل آتی (NGN ) دارد . گروه2ETSI – TISPAN بدنه ای است که هدف آن پیشبرد یک شبکه ارتباطی جهانی مشتمل بر تعداد زیادی زیرسیستم با IMS به عنوان شبکه مرکزی می­باشد . هر زیرسیستم می­تواند با دیگری توسط آدرس IP آن ارتباط برقرار کند . ETSI – TISPAN NGN اطمینان می­دهد که استفـاده کنندگان هر وقت و هرجا می­توانند متصل شوند ، علاوه بر آن موبیلیتی (قابل تحرک بودن) و تغییر مکان زندگی برای کاربران و وسیله­هایشان را تأمین می­کند و زیرسیستم­های جدید مستقیماً میتوانند به آنها متصل شوند.به منظور ترسیم برخی از سرویس­ها در IMS و ETSI – TISPAN NGN ، می­توان از MMS به عنوان سرویس آینده ارتباطات استفاده کرد نه برخلاف SMS ، با MMS کاربر می­تواند متن همراه با صوت ، عکس و ویدئــو را ارسال کند . MMS بر روی شبکه­های IP به مانند شبکه­های سوئیچینگ مداری کار می­کند.با مفهوم TISPAN  NGN در آینده MMSمیتواند از ترمینال PSTN بدون توجه به نوع وسیله مورد استفاده ، برای رسیدن به مقصد خود استفاده کند . با این قابلیت انعطاف و کارائی ،MMS یک راهگشای جدید در ارتباطات می­باشد .

معرفی زیرسیستمهای چند رسانه ای مبتنی بر 

( IMS  ) IP

2- عناصر ، پروتکل ها و ساختار IMS

3GPP ساختار استاندارد IMS را عنوان کرد.

  پنج پروتکل در اینجا وجود دارد :

 

2-1- پروتکل­ها در IMS 2-1-1- پروتکل ترتیب دهی نشست (3SIP )

SIPدر قسمت کنترل قرار گرفته است. این پروتکل از استقـرار نشست چند رسانه­ای استفاده می­کند که شامل ایجاد و قرار دادن وظایف بر روی شبکه­های IP می­باشد. SIP براساس طراحی 4SMTP و 5HTTP ساخته شده است. بعداً ما خواهیم دریافت که تقریباً تمامی نرم افزارها در IMS براساس این دو پروتکل بنا شده اند. برقراری اتصال با استفاده از پروتکل SIP در دیاگرام سیگنالینگ که در شکل 2 آمده است ، دیده می­شود. SIP قابلیت انعطاف به سرویس­های مراکز در رسانه­های مختلف و امکان گردهم آوردن سرویس­های گوناگون در ارتباطات چند رسانه­ای چون پیامدهی بلادرنگ (IM) ، ارسال جریان ویدئوئی ، چت کردن صوتی و غیره را دارد.

 

2-1-2- Diameter (قطر)

Diameter در قسمت کنترل و مدیریت قرار گرفته است. این پروتکل جهت تصدیق صحت و صدور اجازه در تعدادی از واسط ها می­باشد .

 

__________________________________________________________

1-ETSI: European Telecommunication Standardization Institute

2-TISPAN: Telecoms & Internet converged Services & Protocols for Advanced Networks

3-SIP: Session Initiation Protocol

4- SMTP: Simple Mail Transfer Protocol

5- HTTP: Hypertext Transfer Protocol

2-1-3- پروتکـــل انتقال همزمان (1RTP ) و پروتکل کنترل RTP به نام (2RTCP )

RTP و RTCPدر قسمت دیتا قرار گرفته و جهت انتقال همزمان رسانه­هایی مانند ویدئو کنفرانس استفاده می­گردد.

 

2-1-4- ســـرویسهای با سیاست باز مشترک (3COPS)

این سرویس­ها جهت انتقال سیاست­های بین نقطه تصمیم گیری سیاست (4PDP ) و نقطه اعمال سیاست (5PEP ) استفاده می­گردد .

 

2-1-5- H.428

H .428 توسط گروههای سیگنالینگ جهت کنترل گره ها در بخش رسانه استفاده می­گردد.

به طور مثال جهت کنترل وظایفرسانه  در ایـــن پروتکل ها ، عناصر IMS با یکدیگر ارتباط برقرار می­کنند و سازوکاری را جهت ترتیب دهی نشست براساس SIP برقرار می­کنند.

 

 

 

 

1- RTP: Real-Time Transport Protocol

 

2- RTCP: RTP Control Protocol

 

3- COPS: Common Open Policy Services

 

4- PDP: Policy Decision Point

 

5- PEP: Policy Enforcement Point

 

6- MGCF: Media Gateway Control Function

 

 

 

1-1- عناصر IMS

 

1-1-1- عمل کنترل مکالمه یا نشست (7CSCF )

 

CSCF گروه اصلی در سیستمهای IMS می­باشد. زیرا تمامی فرآیند سیگنالینگ در CSCF اتفاق می­افتد . CSCF از 3 قسمت تشکیل شده است که هر بخش وظایف مخصوص به خود را داراست:

 

الف) CSCF پروکسی یا (8P–CSCF) : ترمینال IMS و شبکه IMS کار این بخش مانند سرور پروکسی SIP در باند یا خارج باند است. در P – CSCF تمامی درخواست­های SIPبه سوی آدرسهای

/ 1 نظر / 179 بازدید
♥♥خرید آنلاین وی-پی-ان و ساکس ارزان♥♥

سلام از وبلاگت بازدید کردم وبلاگ جالبی داری اگه بخوای میتونی منو با نام "♥♥خرید آنلاین وی-پی-ان و ساکس ارزان♥♥" توی وبلاگت لینک کنی و از طریق ایمیل زیر به من هم اطلاع بدی تا منم لینکت کنم. آدرس سایت من: http://lovlyvpn90.tk ایمیل من: alirad761@yahoo.com خوشحال میشم از سایت ما هم بازدید کنی. با تشکر.